Sat. Apr 27th, 2024

La Tămădău Mare pe o vreme caniculară, în prima etapă a Cupei României, ediția 2024, am jucat contra eternei rivale Speranța Plumbuita, echipa din satul vecin…
Prima repriză este echilibrată, terenul este greu cu iarbă uscata, ceea ce îngreunează jocul ambelor echipe, nu sunt faze notabile. În minutul 21 echipa oaspete beneficiază de un penalty (unii spun ca a fost ușor acordat) care este ratat de Adrian Șerban (video). În minutul 27 Alexandru Toma, recent transferat de la adversarii noștrii deschide scorul în urma unui șut de la 25 metri, mingea sare ”ciudat” peste portarul echipei oaspete și ajunge în plasa porții…scor la pauză 1-0. În repriza a doua gazonul ”ia foc”…și la propriu după ce suporterii echipei oaspete au aruncat pedarde în teren după ce favoriții au egalat în minutul 48. În minutul 60 CoStea scapă pe partea stângă și plasează balonul pe lângă portar în colțul lung..2-1…partida devine încinsă (sunt 37 grade celsius). În minutul 75 Alexandru Toma executa un corner de pe partea dreaptă, mingea ajunge în 6 metri și este deviată în poartă de un fundaș advers…3-1. Nici nu am putut să ne bucurăm prea bine și oaspeții reduc din diferență în urma unei neînțelegeri între portarul echipei și fundași, de care profită atacantul ehipei oaspete, care deviază cu capul în plasa porții goale…3-2. În minutul 87 Găman este faultat în careu, lovitura de la 11 metrii fiind transformată impecabil de CoStea…4-2 (video). Oaspeții se resemnează, nu se mai regăsesc și de acest lucru profită echipa noastră care majorează scorul la 5-2 prin CoStea, care șutează în viclul porții adverse de la 25 metri. Felicitări brigăzii de arbitrii care au dus la bun sfârșit jocul și care prin MICILE greșeli nu au influențat scorul final. Sa fiți iubiți!